Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Sağlık Birimi

  SAĞLIK BİRİMİ

  Kurumumuzda, sağlık hizmetlerin tüm insanlar için temel bir hak olduğu kadar tutuklu ve hükümlüler içinde bir hak olduğu düşünülerek kurumumuza gelen hükümlü ve tutukluların ilk kabullerinden itibaren cezalarının infazı süresince her birine ayrı sağlık dosyası oluşturularak faydalanabildikleri sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Kurumumuzda görevli 1 Aile Hekimi, 1 Aile Sağlığı Personeli, 1 Diş Hekimi ve 4 sağlık memuru normal mesai ve vardiya çalışma şekilleriyle hem hükümlü ve tutuklulara hem de kurum personellerine hizmet vermektedirler. Kurum içerisinde ilk kabullerin yapıldığı 1 doktor odası, revir, tıbbi işlem odası, 1 diş hekimliği odası ve 5 yataklı tedavi bölümü bulunmaktadır.

  Kurumumuzda yürütülen sağlık hizmetleri kısaca aşağıda belirtilmiştir: 


  1.Kurumumuza teslim edilen hükümlü ve tutukluların ilk muayenelerini yapmak üzere bulunan bir doktor odası bulunmaktadır. Burada hükümlü ve tutukluların ilk sağlık kontrolleri yapılıp tüm bilgiler raporlanarak bir sağlık dosyası oluşturulur. 


  2.Yeni gelen hükümlü ve tutukluların sağlığıyla ilgili özgeçmişleri dinlenir, raporlu bir rahatsızlıkları varsa evrakları teslim alınarak sağlık dosyasına konulur. Bunlardan bulaşıcı veya kronik bir hastalığı olanlar kurum doktoru kontrolünde devlet ve üniversite hastanelerine sevkleri sağlanarak gerekli tüm tedavileri düzenlenir ve kontrolleri yapılır. 


  3.Hükümlü ve tutukluların talep dilekçeleri dikkate alınarak mesai saati içerisinde kurum hekimi ve diş hekimine çıkarılıp gerekli tüm tedavileri yapılmaktadır. 


  4.Aciliyeti olan hallerde 24 saat görev yapan sağlık memuru tıbbi alet ve cihazlarla gereken ilk müdahaleleri yapar ve gecikmeksizin 112 ye haber verilerek en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanır. 


  5.Kurum tabibince hükümlü ve tutuklulara yazılan reçeteler sözleşmeye bağlı eczanelerden temin edilerek sağlık memurları gözetimi altında düzenli bir şekilde hazırlanıp günlük alınması gereken ilaç dozları belirli saatlerde verilir. Bu reçete bedelleri hükümlü ve tutuklulardan hiçbir şekilde tahsil edilmeyip, Adalet Bakanlığı bütçesinden temin edilmektedir. 


  6.İleri tetkik ve tedavisi gereken hükümlü ve tutukluların hastane sevkleri kurum hekimi tarafından sağlanmaktadır. Devlet ve üniversite hastanelerine sevkleri olup yatarak ve ayakta tedavi edilen hükümlü ve tutukluların yapılan tüm muayene ve tedavi masrafları Sağlık Bakanlığı bütçesinden temin edilmektedir. 


  7.Kurum Diş polikliniği hizmetinde talebi olan hükümlü ve tutuklulara diş çekimi, dolgu, röntgen çekimi, kanal tedavisi ve diğer tüm tedaviler ücretsiz olarak yapılmakta olup ileri tetkik ve tedavi için gereken diğer işlemler içinse Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine ve üniversite hastanesine sevkleri sağlanmaktadır. 


  8.Kurumda bulunan hükümlü/tutuklu ve tüm personel tarafından kullanılan şebeke suyu, yemekler, kantin malzemeleri, ısıtma, temizlik, yatak takımları, oda havalandırmaları ve yaşama alanlarının sağlık koşullarına uygun olup olmadığı kurum doktoru ve sağlık personelleri tarafından kontrol edilerek uygun bilgiler aktarılır. Gerekli sağlık tedbir ve önlemlerinin alınması sağlanarak hijyenik yaşam ortamı oluşturmak için çalışılmaktadır.

  Adres

  YUKARI OKÇULAR MAH. CEZAEVİ CAD. NO: 1 YAYLADAĞI/HATAY

  Telefon

  1- 03262361336 2- 03262361337

  Fax No : 0326-236-13-39

  E-Posta

  abbhatay.ckcikisaretadalet.gov.tr